PURICELLI - DIŞ CEPHE KAPLAMA PANELLERİ

Dış cephede kullanılan Exterior Compact Panelleri, EN 438 normlarına uygun ekstra etkili hava korumasına sahiptir. Yüzeyindeki koruma tabakası panelin ısıya, donmaya, suya ve buhara (hava koşullarına) karşı dirençli olmasını, darbelere karşı dayanıklı olmasını, renginin uzun ömürlü olmasını ve asit yağmurlarına karşı dirençli olmasını sağlar. Paneller ÖNORM B 3800/1’e göre B1 sınıfında yangın dayanımına sahiptir. Panel kalınlıkları 2-20 mm arasındadır.Gizli veya görünen vidalama, mekanik montaj,yapıştırma sistemi,agraflı askı sistemi,yalı baskı(sidding)sistemi ve renkli perçin sistemi gibi uygulama yöntemleri ile kullanılabilen Exterior Compact Laminatlar oldukça çeşitli renk alternatifleri ile her tarzdaki cephe tasarımlarında kullanılabilir.
Compact Laminat; çok sayıda craft kağıdının fenol reçinesine yüksek ısı (150°C) ve basınç (100 bar kg/cm2) altında doyurularak,yüzeyi melamin reçinesi emprenye edilmiş dekor kağıdının tabaka oluşturması ile elde edilen cephe giydirme levhalarıdır.Compact Laminat Paneller ISO 9001 ve ON CERT/EN 438 kalitesiyle üretilmektedir.

Compact Laminat cephe kaplama sistemi ile giydirilmiş binalarda, bina yüzeyi ile kaplama tam olarak ayrıldığından, max. düzeyde havalandırma sağlandığı gibi, rutubet, ısı kaybı ve ısı farklılıkları da önlenmiş olur. Geniş renk ve desen seçeneği ile metal ve kompozit türevi diğer giydirme cephe levhalarına oranla daha esnek ve yaratıcı çözümler sunmaktadır.

UYGULAMA ALANLARI
Yaygın olarak binaların dış cephesinde kullanılan plakalar tıpkı ahşap gibi kolayca işlenebildiği için dış mekânlarda kullanılan mobilyaların imalatında da kullanılabilir.

COMPACT LAMİNAT PANELLERİNİN AVANTAJLARI
-UV ışınlarına karşı dayanım ve garantili renk solmazlığı
-Atmosfer koşullarına dayanıklılık
-Yangına karşı dayanıklılık
-Darbe, çizilme gibi etkilere karşı fiziksel dayanıklılık
-Asit yağmuru, hava kirliliği gibi etkilre karşı kimyasal dayanıklılık
-Renk ve desen zenginliği
-Bakım ve onarım kolaylığı
-ISO 9001 kalite sistemi
-Sağlığa zararlı madde içermemesi
-Estetik bir görüntü elde etme imkanı vermesi
-Ekonomiklik
-İleri teknoloji

UYGULAMA TEKNİKLERİ

Agraflı sistem

   

 

8 veya 10 mm et kalınlığındaki compact laminat paneller için uygulanabilen mekanik montaj sistemidir. Bina cephesine düşeyde braketler vasıtasıyla bağlanmış alüminyum köşebent profillerine, yatayda özel kesitli alüminyum raylar monte edilir. Compact laminat panellerin derz oluşturacak kenarlarına derz çıtasının geçirilebilmesi için kanallar açılır. Panellerin arkasına takılan agraflar ayarlı vidalar ile alüminyum raylar takılır. Derz aralarına 3mm et kalınlığında compact laminat derz çıtası geçirilerek derzler kapatılır. Bu sistemin seçilmesindeki esas prensip iklim koşulları veya projenin spesfik durumudur. Compact laminat giydirme cephe sistemleri ile ilgili en eski sistem olup 1995 yılından itibaren dünyada terk edilmiş, maalesef ülkemizde halen talep edildiği projelere rastlanmaktadır. Yapıştırma sisteme oranla daha pahalı, uygulama süresi ve işçiliğin yarı yarıya arttığı unutulmamalıdır.


Yapıştırma Sistemi

   

 

6 veya 8 mm et kalınlığındaki compact laminat panellerin, bina cephesine braketler vasıtasıyla ankre edilmiş alüminyum T ve L profillere veya bina cephesine kimyasal dübel ve metrik rotlar vasıtasıyla ankre edilmiş çelik profil karkas sistemine yapıştırılması şeklinde uygulanır. Panel kalınlığı tamamen iklim koşulları ile ilgili olup, paneller arasındaki derz boşlukları açık olabileceği gibi klape, lambalı gibi derz kapama sistemleri geliştirilebilir. Çatı parapetlerinde derzler yine geliştirilen derz kaplama sistemi ile kapatılarak derz üzerinden hava şartlarına mukavim elastik mastik uygulaması yapılır. Derz aralığı mesafesi açık sistemlerde panel kalınlığı kadar olmalıdır.


Perçinli Sistem

   

 

6 veya 8 mm et kalınlığındaki compact laminat paneller için uygulanabilen yarı görünür montaj sistemidir. Bina cephesine braktler vasıtasıyla ankre edilmiş alüminyum L ve T profillere panellerin özel renkli perçinler vasıtasıyla montajından oluşur. Stadyum veya benzeri geniş cepheli yüzeylerde tercih edilir. (Perçin başlarına takılan cap’lerin algılanması zorunludur)


Lap Siding

   

 

Villa yapı türü yapılarda kullanılan, 4 veya 6mm et kalınlığındaki compact laminat paneller için uygulanabilen gizli montaj sistemidir. Alüminyum veya ahşap altyapı kullanılabilir. Altyapı sistemine göre perçinleme veya özel klips sistemiyle montaj gerçekleştirilir. Compact laminatlar tam boy plakadan istenilen modülasyonda kesilebileceği gibi 3050x250x6 mm ebatlarında lap siding compact panelleri hazır olarak temin edilebilmektedir.